Teszt
2005.01.03. 13:20
Nokia 3220 teszt
Ezt a készüléket se a széleskörû szolgáltatás kínálat miatt fogjuk hosszú távon a memóriánkba vésni, de az egyedi küllem és a villogó elõlap mindenképpen kiemeli a szürke hétköznapokból. Természetesen az alapkövetelménynek számító VGA kamera, a GPRS, a színes kijelzõ és az MMS ezúttal sem hiányzik a finn gyártó fiataloknak szánt telefonból. |
|
Kézbe véve
A Nokia design elemekért felelõs osztálya ezúttal is kitett magáért, és sikerült egy látványosan egyedi, de már kevésbé igényes telefont megalkotni. A készülék színvilága semmiképpen sem üzleti telefonokra emlékeztet, hanem sokkal inkább vidám, nyárias, amolyan fiatalosan bohókás külalakot kapott. A Nokia 3220-as készüléket ne vigyük tárgyalásra, vagy ne próbáljunk meg vele felvágni az idõsebb korosztályok elõtt, de a suliban és a diszkóban biztos dobogós helyezésre számíthatunk. A telefonra érdemes vigyázni, mert rendkívül könnyû, mindössze 85 gramm.
A készülék 4 helyen van led-ekkel fölszerelve, amely különféle ritmusokban képes villogni – ezt a technológiát a Siemens esetében „dynamic light”, a Motorola háza táján pedig „ritmikus fények” néven ismerhetjük korábbról. A telefont kissé furcsa érzés a kézben tartani, ugyanis annyira amorf, hogy még az Alcatelnél látott csónak kialakítás is megszépül mellette. Kézbe tartva érzi az ember, hogy nem egy csúcsminõségû anyagokból összerakott terméket fog a kezében, az illesztések pontatlanok, a felhasznált anyagok pedig korai kvarcjátékok házára emlékeztetnek. A gombok strapabíróak, bár a használhatóság itt sem az elsõ szempont volt. A telefont körbejárva alig találunk valami említésre méltót: hátul a VGA kamera és a cserélhetõ hátlap betét kapott helyet, alul pedig az akku töltõ aljzata. Sehol egy infra port, vagy egy memóriakártya bõvítõ hely – persze az utóbbit még a felsõ kategóriás Nokia készülékektõl sem lehet elvárni manapság.
Szolgáltatások
A 3 sávos (EGSM 900, GSM 1800, és GSM 1900) telefon természetesen gyorsan betölt, de az elénk táruló, kissé homályos kijelzõ már nem okoz hasonló örömet. Hiába a 65 ezer szín megjelenítésére alkalmas, 128 x 128 pixel felbontású képernyõ, ha a képe életlen, a színek gyengék és még a háttérvilágítás is halovány. Félreértés ne essék, ez a kijelzõ nem rossz, csak továbbra is olyan alacsony színvonalú (a Sharp és a Motorola készülékek mellett).
A telefonkönyv viszonylag kis mennyiségû telefonszámot képes eltárolni (256), de ezekhez egyenként 5 hívószámot és 4 egyéb szöveges adalékot adhatunk hozzá, sõt képet és csengõhangot is rendelhetünk a kontaktokhoz. A dinamikus memória-kiosztásnak köszönhetõen ez a felsõ határ tovább bõvíthetõ, csak ne írjunk minden ismerõs mellé kisesszét. A memóriára visszatérve 50 db SMS, 100 db naptárbejegyzés és 15 db MMS tárolását teszi lehetõvé a Nokia 3220 – ez összesen 1 MB belsõ memóriát jelent. A telefon szinte teljesen testreszabható, így a hátterek, a MIDI csengõhangok, a fényjelzések és a színvilág is.
Az üzenetküldési funkció között az E-mail küldést és a fogadást, a szimpla SMS-t és az MMS-t is megtaláljuk. A multimédiás üzeneteket videóval, hanggal és képpel is színesíthetjük. A jelenlét funkció sajnos továbbra sem használható hazánkban. A gazdag szervezõ funkciók között a fejlett naptárat, a diktafont, a számológépet, a valutaváltót és a stoppert is megtaláljuk.
A telefon egyik rendkívüli különlegessége a kivágható elõlapok mellett a fényüzenet, amely lényegében egy led-ekkel teletûzdelt hátlapot jelent. Ez az eszköz képes megjeleníteni a térben az általunk begépelt üzenetet, de sajnos csak korlátozott karakterszámot tud kivetíteni.
A Nokia 3220-ban a világító X-Press On Fun elõlapnak megfelelõen 2 játékot is találunk, amely kihasználja ezt a különleges funkciót: a Swampracer-t és az Air Express-t. Természetesen további játékok letöltésére is van lehetõség, köszönhetõen a Java MIDP 2.0 támogatásnak, ezek az alkalmazások darabonként 128 kbyte-os méretûek lehetnek.
Multimédia
A Nokia 3220 egyik legnagyobb pozitívuma, hogy rendelkezik beépített VGA kamerával, amellyel 640 x 480 pixeles képeket alkothatunk. A fényképezésben a szokásos éjszakai mód, az önkioldó és a képszerkesztés funkció áll a rendelkezésünkre. Érdemes rögtön a használat elején a képminõséget kiválóra állítani, így már valóban élethû színekkel kecsegtetnek a fotóink. A kamera alkalmas 15 másodperc vagy a memóriának megfelelõ méretû, mozgófilm rögzítésére, természetesen hanggal együtt. A 3gpp videoformátum már a korábbi Nokia modellekbõl is ismerõs lehet, pixeles kép, elcsúszik a hang, és rángat a kijelzõ, de mobilon ettõl még tökéletes. Az elkészült multimédiás anyagokat legnagyobb bánatunkra csak MMS-ben tudjuk továbbküldeni ismerõseinknek.
Adatkommunikáció
Ezen a területen se vagyunk túlzottan eleresztve, mivel a Bluetooth és az infra kimaradt a készülékbõl, ezzel is tovább nehezítve a drótnélküli adattovábbítás lehetõségét. A GPRS Class 8, az EDGE, a HSCSD és végül a WAP 2.0 böngészõ egy remek kis elegyet alkot, amellyel bátran nézhetünk meg fejlett wap oldalakat, vagy tölthetünk le java programokat, illetve játékokat. Értelemszerûen modemként csak kábelen (Pop-Port) keresztül tudjuk használni, ugyan ez vonatkozik a PC-vel történõ szinkronizációra is.
Összegzés
A Nokia 3220 viszonylag sokáig bírta egy feltöltéssel, kifejezetten meg voltam elégedve az akkumulátorával. Igaz ne várjunk ezért az árért túlzottan sokat, de a külalak és a célcsoport minden kérdésünkre választ ad. Egy mai 15 év körüli tanulónak nem hiszem, hogy sokkal több szolgáltatásra lenne szüksége, sõt, már a meglévõket is túlzásnak tartom. A VGA kameraért egy hatalmas plusz pont, csak az a fránya kijelzõ, hogy nem tud fejlõdni az évek során. A belsõ memóriát mindenképpen följebb emeltem volna akár 4 MB, így még több programot, képet és egyéb adatot lehetett volna tárolni a készülékben. Ha az egyediségre, a fiatalos megjelenésre koncentrálunk, keresve sem találunk jobb készüléket a Nokia 3220-nál.
|